ESTETSKA DENTALNA MEDICINA

Jedna od prvih stvari koje ljudi primijete na vama je vaš osmijeh. Prekrasan osmijeh može uljepšati život – profesionalno i društveno. Estetska stomatologija je specifičan pristup koji uključuje ne samo praktične obnove oštećenih tkiva, već i  dijagnosticiranje uzroka takvih šteta, kao i prepoznavanje potreba i prikladne alternativne metode liječenja.

Estetska stomatologija ima za cilj spajanje različitih kvaliteta, kao što su funkcija i ljepota s pojedinim idejama i potrebama pacijenta.

Estetska stomatologija uključuje brojne postupke kojim vam možemo pružiti mladenački, atraktivan i prirodan izgled:

R

Ljuskice (Veneers)

R

Izbjeljivanje zuba

R

Pjeskarenje zuba

R

Zubni nakit

Ljuskice

 

Ljuskice su estetski nadomjestak koji se koristi samo za prednje zube i pojam su vrlo često povezivan s „holivudskim osmjehom“. Koriste se za sanaciju obojenih zuba, smanjivanje razmaka između zuba, prekrivanje ispucale cakline ili za promjenu oblika i veličine zuba. Keramičke ljuskice ne mijenjaju svoju boju, dakle ne tamne.

 keramička ljuska

Prilikom pripreme zuba za ljuskice, maksimalno se čuva zdravo zubno tkivo. Prednja površina zuba se preparira u dubini od cca. 0,5-0,8 mm te se u zubnom laboratoriju izrađuje od čiste keramike. Prednost ljuskice u odnosu na krunicu je u tome što ljuskica manje oštećuje od krunice u pogledu količine zuba koja se mora izbrusiti.

Izbjeljivanje zuba

Izbjeljivanje zuba je  konzervativna tehnika za uljepšavanje osmjeha kojom se postiže svjetlija boja zuba.

U posljednje vrijeme steklo je veliku popularnost jer postižemo :

R

Dramatičan rezultat za manje od 1 sat

R

Nema štetnog učinka na pulpu

R

Bez kontraindikacija

R

Bez anestezije

R

Dugotrajan učinak

R

Dokazani rezultati u odnosu na druge metode

R

Bezbolan tretman

Konvencionalno izbjeljivanje se vrši obično u 2-3 posjete po 20-30 minuta sa kemijskim gelom za izbjeljivanje. Ovim postupkom se zubi izbijele za nekoliko nijansi, a pacijentima se savjetuje da izbjegavaju jedno vrijeme izuzetno pigmentirana i obojana pića kao što su crna kava, crno vino i razni tamni sokovi koji mogu obojati zube i kompromitirati rezultat. Tehnika ne oštećuje caklinu, dakle nije štetna za zube.

Izbjeljivanje devitaliziranih zuba


Izbijeliti možete i “mrtve” zube sa opalescence endo koji je po sastavu 35% vodik peroksid koji se aplicira u komoru pulpe devitaliziranog zuba.

Izbjeljivanjem mrtvih zuba možete vratiti boju Vaših zuba i protetsku nadoknadu odgoditi na neko vrijeme.

Pjeskarenje zuba

 

Zubne naslage i pigmentacije na zubima nisu samo estetski nedostatak nego nakupine nečistoća i bakterija koje ugrožavaju zdravlje zubnog mesa odnosno podržavaju kroničnu upalu.

Pjeskarenjem se najbolje čiste međuzubni prostori u koje je teško pristupiti ostalim instrumentima (četkicama i gumicama). Na taj način zubi ponovno poprimaju svoju prirodnu boju i sjajan izgled.

Pjeskarenjem se zubne površine čiste pomoću kontroliranog mlaza sitnih čestica natrijeva bikarbonata (veličina čestica < 100 μm) u spreju vode i komprimiranog zraka. Sam postupak traje ovisno o količini naslaga od 15 – 30 minuta, bezbolan je, a budući da prah ima dodan korigens okusa ,ugodan je za pacijenta.

Pjeskarenjem se odstranjuju mekane zubne naslage i pigmentacije od cigareta, kave i crnih čajeva, inhibira ponovni nastanak zubnog plaka te smanjuje štetno djelovanje kiselina iz plaka na način što natrijev bikarbonat alkalizira područje na kojem se primjenjuje.

Nakon provedenog tretmana pjeskarenja zubi, zubi se premazuju nekom od otopina fluora (Aminfluorid) te se na taj način zaštite od štetnog utjecaja kiselina iz usne šupljine u prvih nekoliko sati dok se na zubima ne stvori zaštitni sloj taloženjem glikoproteina iz sline.

Bitno je uputiti pacijenta da nakon tretmana tri sata ne smije pušiti, jesti niti piti obojena, gazirana i pigmentirana pića i hranu.

Zubni nakit

 

Želite li  učiniti vaš osmijeh novim  i prepoznatljivim?

Aplikacija zubnog nakita je idealan izbor za vas. Ukras se lijepi na zub i ne oštećuje caklinu, pa ga je stoga moguće ukloniti ili promijeniti bez posljedica.

Tijekom posjete, sami  možete odabrati  kakav zubni nakit želite i zub koji će se njime ukrasiti.

Lijepljenje zubnog nakita je potpuno bezbolno i ne zahtijeva  anesteziju.

Zubni nakit može trajati relativno dugo vrijeme, a tome najviše pridonosi pravilna oralna higijena.