IMPLANTOLOGIJA

Implantat je titanijski vijak, izrađen od biokompatibilnog materijala, koji se kirurški ugrađuje u čeljusnu kost i zamjenjuje korijen zuba koji nedostaje. Može se ugraditi u gornju i donju čeljust. U potpunosti zadovoljava estetskim i funkcionalnim zahtjevima.

Implantatom se nadomješta pojedini zub kojeg smo izgubili u cijelosti.

U pojedinim slučajevima indicirana je ugradnja implantata kako bismo izbjegli brušenje susjednih zuba za izradu mosta ukoliko su ti zubi intaktni ili nisu dovoljni za opterećenje mostom.

Ugradnja implantata izvodi se ambulantno u lokalnoj anesteziji i sterilnim uvijetima, a indikacije ugradnje samog implantata ovise o nalazu RTG-a i općem zdravstvenom stanju pacijenta.

Relativne kontraindikacije za postavljanje implantata: osobe koje imaju lošu oralnu higijenu, psihijatrijski bolesnici, pušenje, visoki krvni tlak, nekontrolirani dijabetes, poremećaji zgrušavanja krvi, infarkt srca, bolesti bubrega, neuralgija trigeminusa, multipla skleroza ili druge kronične bolesti.

Postupak ugradnje implantata  se izvodi u dva koraka. U prvom posjetu implantat se ugradi u kost i prekrije sluznicom. Operacija ugradnje traje 15-20 minuta po implantatu.  Nakon perioda cijeljenja (oseointegracije) koje traje od 3 – 6 mjeseci , sluznica iznad implantata se precizno otvori i stavlja se vanjski dio implantata na kojoj se izrađuje keramička zubna kruna, most ili proteza.

Osim ugradnje pojedinačnog implantata danas postoje alternativni postupci kod bezubih čeljusti – mobilna proteza fiksirana na implantate čime se osigurava znatno bolja retencija proteze jer su implantati usidreni u kosti, pa se time izbjegava iritacija zubnog mesa, a time i bolja funkcija, te lakše nošenje takvih proteza.

Nakon ugradnje implantata potrebno je pravilno održavanje oralne higijene, te redoviti kontrolni pregledi kako bi održali usnu šupljinu i sluznicu zdravom dugi niz godina..

Kolika je trajnost implantata?

Niz faktora utječe na trajanje implantata kao npr. loša higijena, oboljenja, navike. Implantat nema prirodnu zaštitu kao zub, koji ima parodontalni ligament koji ga veže za kost i štiti od bakterija. Zbog toga je najvažnija dobra higijena kako se oko implantata ne bi skupljao plak odnosno bakterije.

Da li postoji mogućnost odbacivanja implantata?

Implantati su od titana, dakle materijala koji organizam ne odbacuje. Mogućnost postoji da implantat ispadne u prvih mjesec dana nakon kirurškog zahvata, tada je najčešće riječ o neprimjerenoj kirurškoj tehnici ili o slaboj gustoći kosti.

Kada se može završiti protetski rad?

Vrijeme potrebno za potpunu osteointegraciju implantata za gornju čeljust je 4 mjeseca a za donju čeljust 3-4 mjeseca. Za to vrijeme pacijent ima privremene zube. Nakon toga izrađujemo trajni protetski rad.

Kako se održavaju implantati?

Pacijenti s ugrađenim implantatima moraju održavati što bolju higijenu usne šupljine. Postoje posebne vrste i oblici četkica, zubne svile itd. koje, prema uputama doktora stomatologije, pacijenti moraju redovito upotrebljavati. Treba dolaziti na redovite kontrole gdje se testira higijena i vrši klinički pregled kostiju i mekanih tkiva oko implantata.